Ekonomi

Akkuyu NGS’nin ilk ünitesinde açık reaktöre su temini başladı

Akkuyu Nükleer AŞ İnşaat Dairesi Müdürü Kucherenko, Mersin’in Gülnar ilçesinde yapımı devam eden 4 üniteli elektrik santralinin inşaat alanındaki çalışmalar hakkında gazetecilere bilgi verdi.

İnşaat alanında çalışmaların kesintisiz devam ettiğini kaydeden Kucherenko, birinci ünitede çok değerli bir aşamada olduklarını söyledi.

Kucherenko, “Birinci ünitede açık reaktörün söndürülmesi sürecini başlattık. Bu, önümüzdeki yıl sıcak ve soğuk test testlerinin yapılmasını sağlayacak. Önümüzdeki yıl devreye alma çalışmalarına başlayacağız. Kurulum için hazırlıklar devam ediyor.” İlk ünitenin türbin binasında önümüzdeki yıl başlayacak olan ana ekipman çalışmaları devam ediyor.” dedi.

Ana ekipman ve teknolojik ekipmanların montajının önümüzdeki yıl ikinci ünitede tamamlanacağını kaydeden Kucherenko, üçüncü ünitede reaktör basınçlı kabının birebir süreçte kurulacağını bildirdi.

Santralde çalışmalar etkin bir şekilde devam ediyor

Çekirdek tutma ekipmanının dördüncü birimde tamamlanacağını kaydeden Kucherenko, şöyle devam etti:

“Hepimizin merakla beklediği bir olay var, 2023 yılında taze nükleer yakıtın sahaya teslimi gerçekleşecek. Santraldeki tüm bina ve tesislerin montajı aktif olarak devam ediyor. Bugün 560 bina, yapı kuruyoruz. ve santral işletmedeyken hizmete girecek olan santraldeki tesisler Dördüncü santralin inşaatına başlanmasıyla birlikte Akkuyu NGS sahası dünyanın en büyük nükleer santral şantiyesi haline geldi.”

Sahadaki çalışmaların inşaat takvimine uygun olarak ilerlediğini kaydeden Kucherenko, şunları söyledi:

“Türkiye’nin ilk 4 üniteli nükleer santrali kurulmaya devam ediyor. Bildiğimiz örneklerden yola çıkarsak daha fazla üniteli nükleer santraller var ama önemli olan Akkuyu NGS’nin Türkiye’de bir ilk olması. Türkiye, kendi topraklarında bir nükleer santral olduğunu belirterek, “Santralin devreye alınmasıyla nükleer ülkeler kulübüne dahil edilecek. Akkuyu NGS, Türkiye Cumhuriyeti’nin elektrik ihtiyacının yaklaşık yüzde 10’unu karşılayacaktır. Mesela İstanbul’un elektrik ihtiyacına denk geliyor.”

Bir gazetecinin sorusu üzerine Kucherenko, bu yıl nükleer enerjinin de “yeşil enerji” kapsamında değerlendirilmesi gerektiğine dair karar alındığını hatırlattı.

Nükleer santralde üretilen enerjinin konvansiyonel enerjilere göre birçok avantajı olduğunu anlatan Kucherenko, “Her şeyden önce nükleer santralin ömrü daha uzun. Havaya savurgan emisyonların yayılmasını engelliyor.” söz konusu.

Kucherenko, inşaatta çalışan Türk işçilerle ilgili bir soru üzerine, Akkuyu NGS şantiyesinde yaklaşık 25 bin kişinin çalıştığını ve bunların yüzde 80’inin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğunu belirtti.

Santraldeki çalışmaların Kovid-19 sürecinde de devam ettiğini ifade eden Kucherenko, “O dönemde burada istihdam daha da arttı. Sadece Mersin’den değil diğer illerden de işçi alıyorduk. O süreçte ikimiz de istihdam sağladık. insanları güvenle ve Türkiye ekonomisine katkıda bulunuyoruz.” dedi.

Santralde Türk mühendislerin de görev yapacağını hatırlatan Kucherenko, “Proje kapsamında Rusya’nın önde gelen üniversitelerinde Türk nükleer mühendislerine eğitim veriyoruz. Her geçen yıl sayıları artıyor. santralin işletme aşamasında çalışacak Türk uzmanlar olacak. 4 ünitenin devreye alınmasından sonra işletmeci personel sayısı yaklaşık 4 bin kişi olacak.” söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu